Туристически регион Западни Родопи има хилядолетна история – най-старите артефакти са датирани към 5 хил. пр. н.е. Преплитането на множество култури и традиции във времето придават мистичния чар на този край. С това регионът привлича любителите на културен туризъм от цял свят. Регионът е бил населен още през ранния палеолит (старокаменната епоха) – край Триград, Ягодина и хижа „Орфей“ са намерени овъглено жито, оръдия от кост, игли, резци, амулети, идоли и др. В Ягодинската пещера са открити следи от живот от новокаменната епоха. Сред най-интересните находки са различни съдове за бита – купи, паници, чаши и др., изработени на ръчното грънчарско колело. Регионът е обитаван и от тракийски племена – от края на бронзовата епоха до късната античност. Най-разпространените паметници на тракийската култура са могилите и светилищата, възникнали върху голите планински върхове. Има предположения, че второто по значимост светилище на бог Дионис (след светилището в Делфи) се е намирало на връх Виденица. В района на село Равногор (община Брацигово) е намерена най-голямата куполна тракийска гробница в България, заедно с 19 по-малки гробници. В тях са намерени различни гробни дарове, както и пълен комплект украса за конска амуниция с висока художествена стойност. Гробниците са построени през ІV-ІІ в.пр.н.е. Край село Исперихово са намерени могили от І в. от н.е. В тях също са намерении керамични съдове и различни гробни дарове. Една от находките е особено ценна – това е керамична статуетка на богинята на любовта Венера, на която е написано името на майстора й – Аникий. От римско време в регион Западни Родопи са се запазили множество пътища и мостове, които сякаш са мостове на времето – преминавайки по тях и вие можете да доловите грохота на отминали битки и сражения. През средновековието в региона са издигнати няколко крепости – Калето край Девин, Ватрахокастрон край Брацигово, край селата Розово, Бяга и Козарско също има останки от средновековни крепости. През Възраждането в региона се прочуват с майсторството си брациговските строители.
Един от големите майстори през Възраждането е известният брациговски строител Никола Тончев Устабашийски (учител на Колю Фичето). Негово творение са църквите „Св. Марина“ в Пловдив, „Св. Богородица“ в Пазарджик, „Св. Димитър“ в Пещера, „Св. св. Петър и Павел“ в Сопот, „Св. Никола“ в Карлово и др. Друг известен майстор е Иван Христов Боянин, построил църквата „Св. Неделя“ – София, Католическата църква в Пловдив, Боянски водопровод, читалище „Тръндафил“ – Брацигово 1872 г. Един от най-прочутите образци на брациговската архитектурна школа е църквата „Св. Йоан Предтеча“, построена през 1833 г. в гр. Брацигово от местните майстори, ръководени от Атанас Христов Гърнето. Характерна черта на техния стил са умело прилаганите криволинейни форми. Църквата е една от малкото с два купола. Камбанарията на църквата е изградена след Освобождението в периода 1884-1886 г. от майстор Иван Драгов. Тя е сред най-високите на Балканския полуостров. Други забележителни възрожденски сгради в Брацигово са Поповата и Къневата къща, в които са оформени експозиции на местния Исторически музей. Освен богатата история и красивата архитектура, в Западни Родопи можете да се насладите на вкусна храна, великолепни гледки и кристален въздух. Своеобразен символ на широката родопска душа са многобройните чешми, построени от знайни и незнайни майстори в община Доспат – за странника, който ще утоли жаждата си, ще запомни омайния им ромон и ще споменава с добро доспатчани.
За да почувствате местните дух и традиции, винаги сте добре дошли като гости на празниците и съборите от културния календар на регион Западни Родопи, вземете участие в тях, почувствайте магията на планината и местното гостоприемство!
- 06.05. – Пролетен празник Гергьовден/Хъдърлез/Адрелез – празнува се ежегодно в с. Борино (община Борино), гр. Девин, с. Гьоврен (община Девин) и с. Барутин, (община Доспат);
- 12.05. – Празник на Брацигово, ден в който се чества годишнината от Априлското въстание.
- 24.05. – Фестивал „Родопа – древна и млада” – посветен на 24 май, в гр. Доспат;
- 24.06. – Ден на билките „Мурсалският чай – сила и здраве“ – с. Гьоврен, с. Триград, гр. Девин;
- Втората събота на м. юли – “Ден на родопската ягода” – с. Розово;
- Илинден (17 юли) – Събор на връх „Св. Илия“ – с. Равногор;
- Илинден (20 юли) – общоселски събор в с. Жребичко;
- Юли – Орфически мистерии – с. Триград;
- Юли – “Младежки вечери” – с. Равногор;
- В края на м. август в община Доспат се провеждат културни тържества, в т.ч. Фестивал на народното творчество, Ден на община Доспат, Среща-събор на чешмарите;
- 4 октомври – Празник на гр. Девин и минералната вода;
- м. октомври – Фестивал на картофа – с. Равногор;
Историята на региона е събрана в местните музеи и музейни сбирки:
Етнографска сбирка в Инфо-център Борино – центърът се намира в сградата на читалище „Обнова“ Борино и се поддържа от местното сдружение „Био-Б-Еко“. Сбирката показва предмети на местни занаятчии. Сдружението предоставя информация на туристите, организира посещения на местните забележителности, фолклорни вечери и наблюдение и участие в селски бит.
Исторически музей Брацигово – разположен в сградата на старата община, музеят съхранява информация за възникването на селището, за неговия поминък, както и за духовното израстване на жителите му. Централно място заемат подготовката, избухването и ходът на Априлското въстание в Брациговски въстанически пункт. Тук редом до знамето на въстаниците, ушито от учителката Ана Гиздова, се пазят оригинални пушки, ятагани, пищови и др., както и единственото оригинално черешово топче в България.
Етнографска експозиция – етнографската експозиция за брациговския край е изложена в архитектурния паметник на културата – комплекса „Къневи къщи“. Експозицията е открита през 1986 г. и разкрива поминъка, бита и обичаите на населението на Брацигово и района.
Експозиция „Брациговска архитектурно-строителна школа през Възраждането” е открита през 1981 г. в красивия комплекс „Попови къщи” и е посветена на прочутите брациговски дюлгери.
Мемориален парк „Априлци” – Мемориалният парк „Априлци” е паметник на културата от национално значение. На мястото, където е била издигната кладата на Васил Петлешков, днес е издигнат паметник на брациговския апостол и е обособено парково пространство, в което са изградени мемориална алея с бюстове на водачите на въстанието в брациговски въстанически пункт, стена на славата и паметник на жертвената клада.
Музейна сбирка към читалище „Родопска просвета – 1923“ – гр. Девин – сбирката съдържа експонати с местно и национално значение, чийто брой надхвърля 2000. Музейните образци са изложение в четири зали – Археология (Античен период), История на средновековието, Етнография, бит и култура и Снимки и документи.
Музей на родопската чешма – Уникалният за България музей представлява парк на открито, в който са показани макети на най-прочутите родопски чешми. Паркът е разположен сред гъста борова гора под открито небе, близо до стадиона на гр. Доспат. Освен да създаде комфортна градска среда за разходки и отдих, паркът-музей има за цел да запознае гостите на града с традицията да се подарява чешма и да покаже занаята чешмарство.
За да се докоснете до културата, историята и традициите на Западни Родопи, предлагаме на вниманието Ви два пакета – с две и с пет нощувки:
Кратък маршрут, (3 дни, 2 нощувки):
Туристически пакет ПАМЕТ БЪЛГАРСКА
Дълъг маршрут, (6 дни, 5 нощувки):