Община Девин е най-голямата община в регион Западни Родопи, в състава ѝ влизат 16 населени места с общо 13 013 жители. Община Девин е истинска съкровищница на водни ресурси. Пълна е с карстови извори, реки и язовири, но голямото ѝ богатство са минералните извори с температура между 16 ºС и 76 ºС. Тук се намират лековитите „Беденски бани” до с. Беден. Водата е гореща, с температура 74-76 ºС, със значителен дебит, нискоминерализирана, хидрокарбонатно-сулфатно-натриева, силициева , умерено флуорна, с pH 6,9 и е подходяща за външно балнеолечение. В самия град Девин има голям извор с мека минерална вода с отлични трапезни свойства, позната добре и зад граница, а в село Михалково е уникалното находище с естествено газирана лековита вода, подходяща за лечение на хора със сърдечно-съдови заболявания.
Град Девин
Общинският център град Девин се намира в Девинската планина на 710 метра надморско равнище, в малка котловина на около 2 км западно от сливането на Девинска река и река Въча. Обграден е на юг от Девинска планина, на северозапад от връх Гребенец, а на изток от склоновете на рида Чернатица. Отстои на 203 км. от гр. София.
Девин е прочут балнео-климатичен курорт и заедно с гр. Сандански е градът с най-много слънчеви дни в годината в България. Зимата е топла и мека, а лятото прохладно. Това до голяма степен се определя и от изобилието на вода и множеството топли минерални извори, които образуват под недрата на Девин огромно подземно езеро. Повече от 15 са минералните извори, голяма част от тях все още не са проучени. С бутилираната минерална и трапезна вода Девин е известен на милиони хора в България и чужбинна. Естествено газираната вода на Михалково също се бутилира и е известна на пазара с лечебните си качества.
Настанителната база на гр. Девин включва както висококатегорийни СПА хотели, така и къщи за гости и хотели в по-нисък ценови клас. Вилно селище, бунгала, хижи и самостоятелни стаи за гости допълват палитрата на настанителната база. Всички те, независимо от категорията си се отличават със своя стил и удобство. Заведенията за хранене и развлечения в общината отговарят на категорийния клас на настанителната база и имат потенциал да обслужват значителен брой туристи.
Село Триград
Освен в град Девин, развита настанителна база има в с. Триград. Селото е разположено в Западните Родопи, недалеч от Българо-Гръцката граница. Отстои на 26 км южно от гр. Девин. Намира се на 1240 м. надморска височина. Къщите са накацали по скалисти възвишения, заобиколени от внушителни скални масиви. През селото минава р. Триградска, която заедно с р. Буйновска дава началото на р. Въча. Населението на селото е около 850 души. В околностите на с. Триград има многобройни археологически находки – пещерни жилища и тракийски некрополи, които говорят за древния му произход. Предполага се, че селото е възникнало като три по-малки селища, които впоследствие са се обединили, откъдето идва и името му – Триград или Триибрия. Уникалното съчетание на девствена природа, запазени традиции, богато културно наследство и традиционно родопско гостоприемство е основна предпоставка за успешното развитие на туризма в региона – наблюдава се целогодишен туристически поток от български и чуждестранни туристи. Сред атмосферата на селския живот и домашния уют в с. Триград функционират семейни хотели, къщи за гости и частни квартири. Селото предлага на гостите си много атракции и възможности за активна почивка. Село Триград е отправна точка на много туристически пътеки и маршрути, водещи до природни, културни и исторически забележителности. Триградският карстов район е един от най-големите карстови райони в България. Тук има над 150 пещери, като седем от тях са били праисторически обитания.
Местното население е съхранило интересни обичаи и празници, които са атрактивни за туристите. Селото е известно и с организирането на фестивала „Орфически мистерии“.